Kateřina Šotolová Náchod, Česká republika kaso1029@gmail.com

Vítejte, díky za návštěvu!

Maluji s olejovými barvami se zaměřením na malé portréty psů/zvířat. Obrazy, které tu jsou k zhlédnutí, mají rozměry od 20x20 cm do 30x40 cm. Poněvadž považuji za důležité zachytit podobu a charakter daného hafíka/mazlíčka, mé obrazy jsou realistické a detailní. Pracuji pomalu a pozorně, abych docílila podobu, co to nejlépe umím. Dělá mi velkou radost, když mi lidé po namalování jejich hafíka řeknou, že jsem úplně zachytila jeho charakter a duši, a moc je to těší.

V zimě 1999 jsem odjela do USA s pocitem, že chci objevovat svět a zdokonalit se v anglickém jazyce. Za pár let jsem tam objevila krásnou práci - vedla jsem soukromou galerii umění a rámařství přes 16 let, v níž jsem získala precizní dovednosti v rámování a vedení maloobchodu, ale i obrovský zájem o umění a objevila jsem v sobě chuť malovat. Poznala jsem nejen mnoho skvělých malířů, ale i mnoho různých stylů a technik malování. Rozhodla jsem se po 20 letech opustit USA především kvůli touze znovu žít v mé rodné zemi a městě. V zimě 2019 jsem opět začala žít v Náchodě a ihned jsem se stala členkou místního spolku AMAG - Ateliér malířů a grafiků. Mezi mé další zájmy patří činnost v náchodském loutkovém divadle Loutková scéna Dětem pro radost, jejímž členem byl i můj otec a děda, a poté cyklistika, cestování, výuka angličtiny.

V roce 2004 jsem se zapsala na první kurz olejomalby, který se soustředil na zátiší a to se mi moc líbilo. Během následujících osmi let jsem se učila olejomalbu i s jinými profesionální malíři, a to jak ve studiu jedné malířky, tak i v centrech umění. Má výuka se rozšířila od zátiší k figurám a portrétům, kdy jsme měli živé modely. A pak mi jednou kamarádka navrhla, ať namaluji psa jiné kamarádky. A to byl Thimba, rhodéský ridgeback, můj první portrét psa v listopadu 2011.

Musím říci, že jsem vždy cítila ke psům velký vztah. Mnohokrát jsem se starala o psy mých známých, když odjeli pryč. A měla jsem moc ráda dva boxery u mne v práci - v galerii - psi mého šéfa. Vždy vidím obrovské spojení a lásku mezi psem a jeho majitelem a je smutné, že toto spojení trvá velmi krátce – že psí životy jsou mnohem kratší než ty naše. Pokud má člověk rád umění a dokáže ho ocenit, myslím si, že mít originální umělecké dílo – portrét svého mazlíčka – je skvělý nápad. A pokud si lidé chtějí můj obraz pověsit doma na zeď a vidět ho každý den, považuji to za osobní úspěch.

Též si zde povšimnete, že nadále, vlastně od samého začátku, pokračuji v malbě zátiší, což mne baví, a v poslední době si opravdu vychutnávám pravé české zákusky.

Navštivte můj Fler obchod, kde si můžete zakoupit mé předměty, obrazy a reprodukce obrazů.

Napište mi, ať Vás napadnou jakékoli otázky.

Jestliže chcete, abych namalovala portrét Vašeho miláčka, zde jsou užitečné informace:

Maluji portréty podle fotografií. Jestli bydlíme blízko sebe, můžeme se sejít a pomůžu Vám s focením, ráda to dělám. 

Potřebuji fotku velkého formátu, s denním světlem ale ne na přímém slunci, a bez blesku. V podstatě namaluji to, co uvidím na fotce. Chci vidět detail v očích, na nose a ústech, abych mohla zachytit podobu a charakter Vašeho miláčka. 

Ráda vybírám ty pravé rámy pro mé obrazy, a tak Vám s tím ráda pomůžu. Moc ráda “své děti dobře oblékám”!

Dárkové certifikáty jsou k dispozici!

Reprodukce, mnou podepsané, jsou k dispozici!

Napsali o mě / Ocenění / Výstavy:

Červenec-Srpen 2023 - solo výstava s názvem “Jedna radost za druhou”, Vila Komenský, Malé lázně Běloves, Náchod, ČR

Srpen 2023 - byla jsem pozvaná do živého vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové

Březen 2023 - byla jsem zahrnuta do blogu Anna De La Rosa

Leden 2023 - byla jsem pozvaná do živého vysílání pořadu Sama Doma na ČT1, tento díl je zde.

Prosinec 2022 - MF Dnes Magazín, Scarlett Wilková o mě napsala

Prosinec 2022 - výstava spolku AMAG v Muzeum Náchodska “Loutky v obrazech” - obrazy loutek & skutečné loutky

Říjen 2022 - výstava spolku malířů AMAG Náchod na Zámku Kvasiny - “Loutka v obraze”

Květen-Červen 2022 - solo výstava s názvem “Potěšení na mé straně”, Vila Komenský, Malé lázně Běloves, Náchod, ČR

Duben 2022 - Michael Weymouth pro online zpravodajství The Hingham Anchor o mě napsal

Únor 2022 - byla jsem představena na profilu Quickklist

Leden 2022 - Hradecká Drbna, regionální zpravodajský web, o mě napsala

Leden 2021 - členská výstava spolku AMAG Náchod v Galerii výtvarného umění Náchod GVUN

Říjen 2019, 2020, 2021, 2022 - členské výstavy mého spolku malířů AMAG Náchod na Zámku Kvasiny

Srpen 2019 - moje solo výstava v Zahradní Kavárně TREES v Červeném Kostelci, ČR

Březen 2019 - můj obraz s hroznovým vínem ve vínové skleničce byl použit v projektu Magdalény Ochmanové Po Kráse Vína

Červen 2018 - můj obraz Greenboy byl přijat porotou pro každoroční Festival Umění v centru South Shore Art Center ve městě Cohasset, MA, USA

Červen 2018 - Boston Voyager časopis zveřejnil rozhovor se mnou

Květen 2018 - můj obraz Tucker byl přijat porotou pro každoroční Festival Umění v centru North River Arts Society ve městě Marshfield, MA, USA

Duben 2018 - můj obraz Charlotte byl přijat porotou pro každoroční výstavu v centru Scituate Arts Association ve městě Scituate, MA, USA

Červenec 2017 - můj obraz Miss Sweets obdržel cenu Blue Ribbon (jednu ze čtyř) na každoroční výstavě členů centra South Shore Art Center ve městě Cohasset, MA, USA

Leden 2017 - můj obraz Otis byl přijat porotou a obdržel Čestné Uznání na každoroční Zimní Výstavě v centru umění/muzeu Art Complex Museum ve městě Duxbury, MA, USA

Květen 2016 - moje solo výstava v Brewed Awakenings ve městě Hingham, MA, USA

Červen 2015 - můj obraz Charlotte obdržel Čestné Uznání na výstavě členů centra South Shore Art Center ve městě Cohasset, MA, USA, což bylo součástí 60. každoročního Festivalu Umění

Květen 2015 - můj obraz Cody byl přijat porotou pro každoroční Festival Umění v centru North River Arts Society ve městě Marshfield, MA, USA

Komentáře o mých obrazech:

můj známý - uznávaný malíř: "Udivuješ mě!!!! Jsi pro mě také velkou inspirací pokaždé, když vidím některý z tvých vynikajících obrazů. Jsi jedinečná v tom, že zachycuješ všechny pocity, které psi mají, a všechny pocity, které k nim chováme my. To je opravdu na úplně jiné úrovni. Myslím, že s tím bude každý souhlasit."

milý zájemce: “Lesk očí a vlhkost psích čumáků se přetahovala s leskem polevy na zákuscích a já nevěděl co se mi líbí víc. Mám rád všechna ta roztomilá, chlupatá stvoření stejně jako ony laskominy, kterým na obrázcích vdechujete život, divákům slzy dojetí a chuť vykašlat se na dietu. Opravdu krása! Přeju, ať Vás to nikdy nepřestane bavit a dále rozdáváte lidem zvlášť v dnešní době radost a potěšení.”

Peter Williams/Museum Services, Boston, MA, USA: “Kate důkladně zobrazuje vnitřní duši zvířete. Je moderní Rembrandt psího portrétování.”

o Žofince, Jorkšírský teriér, 36x27 cm: “Když jsem se na obrázek podívala, myslela jsem si, že to je fotografie. Dokonalé dílo. Jste umělkyně jaké není rovno!!!! Nemůžeme se na Žofinčin portrét vynadívat. Děkujeme za tu krásu, opravdu moc moc moc. Je to překrásné. Krása kombinovaná s nádherou!!!!! Ty očička s jiskrou, ten čumáček .. ano, to je naše Žofinka. Naše plyšanda dobře ví, že je významný člen naší rodiny a když jsme jí prvně její portrét ukázali, zdálo se nám, že je na svůj portrét pyšná, dobře si jej očmuchala a olízla okraj rámu. Nyní nám obrázek visí v obývacím pokoji, abychom jej měli stále na očích a mohli se jím kochat. Všichni moc děkujeme za Vaše umění, jste moc milý a od Boha nadaný člověk.”

o Bertíkovi, mops, 25x25 cm: ”Pořád dokola se na to díváme. A i my máme slzy v očích.... Káťo, moc to pro nás znamená. Jsi borec. Brácha viděl tvůj obrázek a řekl: TO JE BOŽSKÁ NÁDHERA. A taťka ani nemohl mluvit. Děti jsou z toho vedle. Syn úplně pištěl pusu otevřenou. A dcera myslela, že je to fotka. Ta nevěřila, že to je malovaný.”

o Benžim, hovawart, 30x30 cm: ”Upřímně nemám slov. Už na fotce vypadá obraz úžasně! Krásně namalované.”

o Elvisovi la Perla, biewer yorkshire terriér, 33x26 cm: ”Dobrý den, super, nádhera!!! Tak jen mu dát kšandičky a vodítko a můžeme jít na procházku ;-) Jste fakt talent!!!”

o Maikim, brabantík, 30x23 cm: "Obraz je nádherný. Kolegyně v práci si myslela, že je to fotka. Moc děkuji. Je úžasný. Neznám nikoho jiného, kdo umí namalovat takovýmto skvělým způsobem psa.”

o Marcelovi, bostonský teriér, 25x25cm: “Měla jsem slzy v očích, když jsem tento dárek otevřela. Nevím, jak jsi to udělala, ale vystihla jsi ho tak, jako žádný jiný snímek předtím. Navždy si toho budu cenit.”

o Chubby Cheeks, americký druh slepic, 20x20cm: “Obraz Chubbyho, který jsi namalovala, je fantastický. Ten detail je ohromný a možná to bude znít bláznivě, ale ty jsi zachytila i povahu této oblíbené slepice naší dcery Paige. Velmi si vážíme toho, jak jsi naplánovala celé překvapení a předání dárku Paige. Tento obraz a i zážitek si Paige a i my všichni budeme pamatovat po dlouhá léta. Mockrát ti děkujeme. Rádi jsme tě viděli.”

o Neely a Theo, oba 30x23cm: “Oba portréty Neely a Thea dopadly fantasticky. Ty jsi nejen ohromná po technické stránce, ale ty jsi opravdu schopná zachytit charakter tvého námětu. Já jsem tak ráda, že mě napadlo nechat k Vánocům namalovat portréty našich psů a věř mi, že o tom řeknu i ostatním! Děkuji!”